Tarihi Sofular Hamamı


Tarihi SOFULAR HAMAMI 300 yılın üzerinde tarihi dokusu ile yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Türk hamamının bütün tarihi dokusunu bünyesinde barındıran hamam, osmanlı hamam kültürününün görselliğini günümüze taşımaktadır. İstanbul’un en çok turist alan tarihi yarım adasında bulunan Tarihi Sofular Hamamı haftanın her günü açık olup bay ve bayan lara ayrı ayrı bölümlerde hizmet vermektedir. Sauna sının göbek taşının yanı sıra kese kültürünüde uygulatabilceğiniz hamamda sogukluk ve sıcaklık bölmelerinde hijyenik bir ortamda asırları geride bırakmış bu yapıt içerisinde tamamen türk tarihindeki temizliğe verilen ehemmiyetin safhalarını yaşayacaksınız. Tarihi Sofular Hamamı siz degerli misafirlerini ağırlamaktan gurur duyacaktır.

Sofular Mahallesi’nde bulunan bu hamam, adını Sofular Camii’nden almıştır. Hamam, Sofular Caddesi’yle Molla Hüsrev Caddesi’nin birleştiği yerde bulunur. Hamamın karşısında Molla Hüsrev Sofular Camii ve biraz gerisinde de Bıçakcı Alaeddin Camii yer alır. Hala faaliyette olan bu hamam, çifte hamam olup, II. Bayezid vakfındandı. Sultan II. Bayezid burayı Edirne’deki Külliyesine gelir getirmesi amacıyla yaptırmıştı. Camekanın ortasında fiskiyeli kare bir havuz, iki katlı soyunma odaları ve çatısında da ahşap bir fener vardır. Ilıklığın sağında duvara bitişik konumda olan üç göz keselik ve ılık halvet bulunmaktadır. Halvetlerin üzeri birer kubbe ile örtülmüştür. Ilıklığın üzeri ise tonoz çatılıdır. Harare kapısının sağ ve solunda birer peyke mevcuttur ve bunların üzerini fanuslu bir kemer kapatır. Halvetlerin kubbe etekleri şekilli ve sofaların üzeri de tonoz çatılıdır.

Sofular Hamamı, ortasındaki büyük kubbenin altında sekizgen bir göbek taşı olan aydınlık bir hamamdır. Hamamın orijinal halı H.12249 / M.1833 tarihindeki Cibali yangınında yanmıştır.

History of Sofular Hamam


The Turkish bath located in Sofular Neighborhood derives its name from Sofular Mosque. The hamam is located where Sofular Avenue and Molla Husrev Avenue cross. Across the Turkish bath are Molla Husrev Mosque and Sofular Mosque while Bicakci Alaeddin Mosque is a little at the back. The Turkish bath which is still active is double and endowed by Bayezid II.

Bayezid II had this place constructed to provide an income for the kulliye in Edirne. In the middle of glasshouse there are a fountain pool and two flat locker rooms, and a wooden torch on the roof. There are three boxes for washing glove and a warm private room on the right of the warm room. The top of the private rooms were covered with a dome. The top of the warm room is vaulted roof. There is one bench on the right and left of the hot room and the top of this place is covered with glass arch. The sides of the domes of the private rooms are shaped and the top of the sofa are vaulted roof.

Sofular Hamam is a brilliant Turkish bath which has octagonal navel stone under the big dome in the middle. The original form of the Turkish bath burnt out in the fire in Cibali in 1833.